Vzťah je ako mladý človek

Autor: Tomáš Pajerský | 18.1.2016 o 22:25 | (upravené 18.1.2016 o 22:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  87x

Dve najdôležitejšie ingrediencie šťastného vzťahu sú komunikácia a spoločné sny oboch partnerov. Pokiaľ tieto veci pretrvávajú, pretrváva aj láska, respektíve vzťah.

Komunikácia je rozhovor, v tomto prípade rozhovor dvoch ľudí, ktorým je spolu dobre a majú spoločné vízie. Prečo sa môže vytratiť? Zmizne nenápadne ako hmla v skorých ranných hodinách a vyparí sa niekam, kde ju už nie sme schopní dovidieť. Vyparí sa z niekoľkých dôvodov. Tým prvým môže byť strata záujmu z jednej či druhej strany o partnera. Druhým prípadom môže byť výrazná zmena v živote jedného z partnerov. Musíme si uvedomiť, že pokiaľ k niečomu takémuto dôjde a to v živote, skôr či neskôr, dôjde, tak sa môže náš partner diametrálne zmeniť.  Bude to stále ten istý chlap, ktorý sa holí pred zrkadlom vo Vašej kúpelni a bude to stále tá istá žena, ktorá Vás zvozí, keď sa čo i len pozriete na inú, lenže zmení sa jedna dôležitá vec a tou je zmýšľanie človeka. Ťažký životný prestup alebo ťažké životné situácie menia človeka a tým pádom si daný človek nájde iné ideály, zmení možno svoj rebríček hodnôt a čo je asi najdôležitejšie, ukáže sa jeho pravá tvár. 

Ak nastane v živote jedného či oboch partnerov významná zmena v zmýšľaní, tak pokračovanie vzťahu záleží len od ich vzájomnej komunikácie. Pokiaľ sú ich vízie nezľúčiteľné, tak nastáva vážny problém, ktorý končí krachom vzťahu alebo jeho umelým predlžovaním. Pokiaľ však sú ich vízie zlúčiteľné, tak pokračujú spoločne v novom období života. Sila párov, ktoré sú spolu dlho, spočíva v tom, že prešli spoločne rôzne etapy života a vízie oboch partnerov sa neustále približovali a vďaka tomu vznikol medzi nimi úžasný a jedinečný kompromis, z ktorého si dokázali následne vybudovať spoločný domov, rodinu a samotný spoločný život.


Stále sme však pri prvej najvážnejšej ingrediencii vzťahu a tým je komunikácia, pretože partneri sa spolu musia neustále rozprávať, aby vedeli, či sú stále tými istými osobami a teda či im zostali ich spoločné vízie. Je chybou, ak jeden z partnerov príliš často mlčí, pretože tým len zakrýva pred sebou i pred partnerom svoje pravé ja a vo svojej podstate sa tak dopúšťa podvodu. Podvádza partnera v tom, kým je a kým chce byť a to je, aspoň podľa môjho názoru, ešte horší spôsob podvádzania ako cudzoložstvo. K tomu, aby v dnešnej dobe nastal problém komunikácie vo vzťahu je dnes milión možností a nástrahy na krach vzťahu sú všade navôkol nás.  Televízia, internet, mobil, notebook, práca, problémy v domácnosti atď. Pre každý vzťah je životne dôležité, aby si partneri vedeli nájsť čas pre seba a pozhovárať sa. Mali by spolu komunikovať, zbližovať sa stále aj po rokoch. Myslím si, že nikoho nemožno dokonale poznať po pár dňoch, mesiacoh a ba ani po rokoch, pretože človek, ktorý je momentálne s Vami vo vzťahu, prežil desiatky rokov na tomto svete a neverím tomu, že Vám porozprával o všetkých svojich zážitkoch, priateľoch či snoch, ktoré za tú dobu mal. Verím tomu, že aj po rokoch môžete v partnerovi nájsť zákutia jeho duše, o ktorých ste dovtedy ani netušili. Pokiaľ nás však to, čo nám partner hovorí a prezentuje, nijako neoslovuje, je dosť možné, že jeho i naše priority už nie sú rovnaké a je teda viacmenej isté, že jeden z partnerov sa posunul niekam inam, mentálne i pocitovo.


Myslím si, že vzťah je ako mladý človek. Plný ideálov, očakávaní a každou ťažkou situáciou, či dokonca každým ťažkým dňom a každým ťažkým rozhodnutím sa mení. Tak ako kvety potrebujú vodu, tak ako vtáky potrebujú lietať, tak vzťah potrebuje komunikáciu. Dvaja ľudia môžu byť spolu šťasťní vo vzťahu len vtedy, ak obaja vo svojich srdciach, snoch a plánoch mieria na to isté miesto. Ak však obaja mieria niekam inam, tak by sa nikto nemal vzdávať svojej vlastnej cesty a kráčať po tej partnerovej. Nikto by sa nemal vzdávať svojej cesty životom a kráčať po ceste niekoho iného, je to predsa Váš život, Váš film, v ktorom ste Vy hlavnou postavou. Je to Váš príbeh, ktorý dennodenne píšete Vy sami. Ak sa už však rozhodnete vzdať sa svojich snov a svojej vlastnej životnej cesty, tak dúfam, že tá osoba, kvôli ktorej tak učiníte Vás nikdy nenechá toto rozhodnutie ľutovať. Vo svojom okolí však vidím až príliš veľa ľudí, ktorí sa vzdali svojej vlastnej cesty a svojho vlastného príbehu, aby sa napokon stali len kulisou vo filme niekoho iného. To najcennejšie, čo máme, je náš život a čas v ňom, tak ho nepremrhávajme kvôli zlým rozhodnutiam. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?