Ako nežiť od výplaty k výplate

Autor: Tomáš Pajerský | 14.1.2016 o 15:40 | Karma článku: 3,39 | Prečítané:  436x

Väčšina Slovákov žije od výplaty k výplate a zatiaľ, čo prvé dva týždne po nej si dopraje takmer všetko, čo uvidí, tak v druhej polovici mesiaca živorí. Ja som sa zamyslel nad tým, kvôli čomu je to tak.

Som presvedčený o tom, že priemerne každý druhý človek to vyhovorí tým, že platy sú slabé, ceny privysoké a podobne. Tento názor je sčasti určite pravdivý, ale pokiaľ človek nemá v rukách tú moc zmeniť to, mal by sa naučiť žiť s tým, čo má a nie venovať svoju energiu a myšlienky niečomu, čo nie je v jeho moci. Samozrejme, že to nie je vždy ľahké, ale  kto chce hľadá spôsob a kto nechce, ten hľadá dôvod. A ja Vám v tomto článku prinášam niekoľko svojich tipov, ktoré by človeku mohli pomôcť lepšie kontrolovať svoje financie. 

Finančná rezerva
Slováci vraj nemajú na to, aby šetrili, ale priemerne každý druhý pracujúci občan SR má v banke úver, ktorý pravidelne spláca. Smutnou pravdou je, že úver (od bankových i nebankových inštitúcii) je častokrát najväčším výdavkom v domácnosti, spolu s nákladmi na bývanie. Tiež som žil spôsobom, kedy mi tieto dve položky zabrali takmer celú výplatu, ale nakopol som sa, zohnal si druhú prácu, aby som si mohol dovoliť aj žiť, nielen splácať. Späť však k šetreniu, o ktorom som čítal niekoľko názorov úspešných ľudí. Podľa každého jedného z nich, by si človek mal vedieť ušetriť aspoň 10 % svojho príjmu. Samozrejme, že pre prevažnú väčšinu Slovákov je to na začiatok príliš veľká suma, ale opäť sme pri tom, že kto chce hľadá spôsob. Ja osobne nemám dosť peňazí na to, aby som si dokázal ušetriť 10% svojho príjmu, ale keď sa na to pozriem z inej strany a odrátam náklady na bývanie, účty atď a ten zbytok budem považovať za svoj čistý príjem, môžem si dovoliť z neho ušetriť tých spomínaných 10%. Nebude to veľký peniaz, ale ako zvyknú starší ľudia hovoriť, veľké peniaze sa skladajú z kopy malých peňazí.

Sledovať tok svojich financií
Ľudia splácajú úvery, ktoré častokrát minuli nevedno kam a v tom prípade musia rátať so splácaním požičaného. Kde však miznú Vaše financie, ktoré by Vám mali ostať na stravu či voľný čas? Viete o všetkých, ktoré ste kde použili? Naozaj Vám tie veci, ktoré ste kúpili, stáli za to, aby ste na konci mesiaca museli len prežívať? Odpoveď na túto otázku nepozná nikto, len Vy sami.

Rozdelenie
Jednoduchým návodom, ako sa vyhnúť živoreniu na konci mesiaca pred výplatou, je rozdelenie si peňazí na menšie časové úseky ako je mesiac, teda na týždňové alebo dvojtýždňové alebo desaťdňové intervaly. Stále hovorím o rozdelení peňazí, ktoré Vám zostanú po zaplatení všetkých účtov. Je to striedmejšia cesta míňania peňazí, kitorá prináša väčší prehľad o tom, kam Vaše peniaze idú a taktiež prináša väčšiu finančnú stabilitu do vášho života.

Správne narabáť s peniazmi znamená ich sledovať, rozumne používať a taktiež si zo zarobeného vytvárať menšiu alebo väčšiu finančnú rezervu. A hoci by to bolo na začiatok len pár desiatok eur, tie sa môžu veľmi dobre hodiť pri nečakanej poruche auta, chorobe, probléme v domácnosti alebo skrátka len pri túžbe po niečom, čo ste si už dávno chceli dopriať. 

Svoju výplatu si človek musí vyslúžiť plnením pracovných povinností, ktoré nie sú vždy ľahké a presahujú Vašu zónu pohodlnosti a preto utrácajte svoje ťažko zarobené peniaze s mierou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?