Väzni vlastnej pohodlnosti a strachu

Autor: Tomáš Pajerský | 7.1.2016 o 19:55 | (upravené 7.1.2016 o 22:05) Karma článku: 5,16 | Prečítané:  137x

Žijeme v rýchlej dobe, vraj. To najrýchlejšie, čo sledujem na tejto dobe je akurát tak preklikávanie internetových stránok. Sme neustále v akcii, ale pritom skutočný život nám uteká pomedzi prsty.

Žijeme vo svete, v ktorom je naša skutočná realita ovplyvnená strachom a pohľadom na svet, ktorý nám servírujú média, zatiaľ čo s krutou a ťažkou realitou plnou dlhov, zrád, falše a nešťastia, ostro kontrastuje krása virtuálneho sveta. Ten nám ponúka všetko, po čom sme kedy túžili. Ženy od výmyslu sveta, na ktoré môžme hľadieť, vyzliekať ich a vidieť ako sa milujú. Ponúka nám rôzne kúty krajiny, veď načo by predsa človek tŕpol niekde v zime, načo by sa škriabal na kopec, trpel omrzliny, prekonával sám seba, keď si môže sadnúť za notebook a nájsť si video, fotogalériu či článok a preniesť sa tak do krajiny vzdialenej tisícky kilometrov. Smotánka ľudí, ktorá ovláda spoločnosť, je veľmi rafinovaná a má to premyslené. Ponúka nám nesmiernu pohodlnosť, ktorú veľa ľudí prijme za svojho večného súputníka životom a už sa jej neskôr nevie a ani nechce vzdať. Zároveň nás však pomocou reklám, úverov, hypoték, držia v pomyselnom väzení, v ktorom iba obklopujú ľudí neistotou, strachom a hrajú s nimi jednu veľkú hru. Všetko si nastavili podľa seba, peniaze sú ich šestkou na kocke a keďže ich majú veľa, rozhodli sa presvedčiť ostatných hráčov, že to jediné na čom záleži je mať dosť šestiek. Každý máme svoju vlastnú pravdu, svoj vlastný svet, v ktorom si každý fanúšik športu môže v súkromí svojej izby vychutnať, aký je to pocit vyhrať vzácnu trofej. Každý fanúšik hôr si môže užiť určite skvostný výhľad z najväčších vrcholov sveta. Každý môžme byť spevákom, futbalistom, hercom, zlodejom aút, vojakom a to všetko bez rizika a v pohodlí našej obývačky. A zatiaľ, čo sa ľudstvo čoraz viac ponára do jednoduchej a náramne okúzlujúcej virtuálnej reality, tak za oknom nám uteká svet. 

Ten skutočný svet prenechávame mocným, ktorý si s nami v podstate robia, čo chcú. Je nám to jedno, pretože čo nás má čo zaujímať ropa, príroda, lesy, zvery, iné národy, keď my máme teraz doma na gauči na dosah svoje sny a svoje túžby. Nemali by sme však zabúdať na to, že jedného dňa niekto vypne vo svojej kancelári zdroj, ktorý poháňal elektrinu do celého sveta a potom odzrazu ľudia odlepia oči od obrazoviek . Uvedomia si, že tie obrázky, videá, výhry, zážitky, sex, že to všetko nebolo skutočné, ale bol to len ďalší z pohyblivých obrázkov, na ktoré sme sa pozerávali ako deti. Pohľadajú doma sviečku, pozrú von oknom a uvidia iba spustošený svet, v ktorom už nič nebude živé, nič už nebude vedieť cítiť, nič už v ňom nebude rásť. A tak každý deň, čo ľudstvo hľadí na obrazovky, na sociálne siete, na porno, na filmy, na seriály, hrá virtuálne hry atď, tak nám popod okná behajú ľudia, ktorých najali iní ľudia, aby pomaly, ale isto  ničili náš svet a všetko pekné a živé v ňom. Celá tá propaganda krásnych reklám a dostupnosti všetkého na internete je len trójskym koňom ľudí, ktorí ovládajú a ničia našu spoločnosť. Zatvárajú nás do malých izbičiek, bytov či domčekov na kľúč a cez obrazovky nám púsťajú všetko to, po čom sme kedy túžili, pričom my sami vtedy prestávame túžiť, snívať, rozmýšľať a tak iba sledujeme životy iných a ten náš nám uteká. Všetko to má znaky Štokholmského syndrómu, v ktorom si rukojemník svojho väzniteľa tak oblúbi, že už sa mu poddáva. To robíme aj my ako ľudstvo a poddávame sa ľuďom, ktorí nám nalinajkovali náš svet, zavreli nás do vlastných izieb, kde nám púšťajú rozprávky, aby sme nevideli kam ľudstvo a celá konzumná spoločnosť speje. Preto sa snažme aspoň toľko času, koľko venujeme všetkým našim displejom, venovať aj prírode, hľadaniu vlastného šťastia vo svojom vnútri a hlavne tomu živému a skutočnému v nás a v našom okolí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?